понеділок, 17 жовтня 2022 р.

 В Ужгороді побачило світ унікальне видання — книжка-альбом Шандора Шрайнера «Оргáни Закарпаття».

Текст подається паралельно українською й угорською мовами. Книжка вийшла за підтримки спонсорів з Угорщини, закарпатських церковних структур і окремих місцевих меценатів. Автор книжки працює у нашій філармонії, відомий як музикант та майстер з настроювання і ремонту музичних інструментів. Він обслуговує органи з 2010 р., а з 2018 р. збирає інформацію про закарпатські органи, яку тепер подано широкій публіці. Виявляється по всій Україні цих інструментів налічується 122, з них на Закарпатті 56 — найбільше з-поміж усіх областей. Автор книжки брав участь у відновленні 37 з них. Він один із семи сучасних українських майстрів з обслуговування органів.

Своєрідним заспівом до книжки є велика вступна стаття її редактора Бориса Кушніра "Об’єднавши простір, час і наші душі", де подано широку історію органного мистецтва у світі від його виникнення до наших днів.

В основній частині подано опис 67 органів — і існуючих зараз, і знищених. При цьому практично кожний нарис супроводжується багатим ілюстративним матеріалом. Описано 33 органи у римо-католицьких храмах, 32 органи у реформатських церквах та органи філармонії і музучилища (останній нині знаходиться у Києві).

Найбільший закарпатський орган — у нашій філармонії в Ужгороді. У цього інструмента – дуже цікава історія, яка починається з московського Большого театру. Там у 1913 р. фахівці німецької фірми «Walcker Orgelbau» встановили великий оргáн, який в 1970-х демонтовано і замінено на електронний. Натомість старий інструмент у розібраному стані просто валявся на складі театру. Згодом з’явилося кілька бажаючих придбати цей інструмент, тож знадобилися значні зусилля кількох місцевих високих чиновників, аби Міністерство культури СРСР дозволило продати оргáн саме Закарпатській філармонії. Капітальний ремонт інструмента проводила чеська фірма «Rieger-Kloss». Її фахівці приїздили до Ужгорода, аби зробити необхідні акустичні заміри та спроєктувати його спеціально для сцени великої зали філармонії. Ремонтували його 2 роки, встановлювали в Ужгороді ще близько місяця, тож готовий наш оргáн був у червні 1974 р. Він складається з 2242 труб, частина яких (16 регістрів, тобто рядів труб) походить від інструменту з московського Великого театру. Понад 25 років за цим органом наглядав майстер Андрій Лешко.

Вражає енциклопедичність даного видання. Усім, хто працював над ним, вдалося перетворити книжку на вичерпне джерело текстової і візуальної інформації про ці унікальні інструменти.

Немає коментарів:

Дописати коментар